Czerwona taśma samochodowa wynajmowana w Europie. Każdy kraj ma swoje własne zlecenie, kto może wynająć samochód lub prowadzić samochód. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby upewnić się, że będziesz w stanie przejechać koło w miejscu docelowym.
Paszporty, prawa jazdy i międzynarodowe zezwolenia na prowadzenie pojazdów kolejowych

Niezależnie od tego, czy jesteś Amerykaninem czy Kanadyjczykiem, w większości krajów europejskich potrzebujesz paszportu i prawa jazdy. Jednakże niektóre kraje wymagają również międzynarodowego zezwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych (IDP). PRI jest oficjalnym tłumaczeniem amerykańskiej licencji (ułatwiającej policjantowi wystawienie biletu). Możesz otrzymać PRI w lokalnym Amerykańskim Stowarzyszeniu Samochodowym lub w biurze kanadyjskiego Stowarzyszenia Samochodowego ($20 plus koszt dwóch zdjęć paszportowych – OK, aby przynieść własne; nie wymaga członkostwa w AAA). AAA jest upoważniona przez Departament Stanu USA do wydawania zezwoleń; unikaj oszustwa artystów sprzedających fałszywe licencje międzynarodowe po zawyżonych cenach.

Wynajem samochodu w różnych krajach

Mogą Państwo usłyszeć sprzeczne informacje na temat tego, gdzie dokładnie potrzebują Państwo przesiedleńców wewnętrznych. Ludzie, którzy je sprzedają, twierdzą, że powinieneś je mieć prawie wszędzie. Ludzie wynajmujący samochody mówią, że prawie nigdzie ich nie potrzebujesz. Osoby wynajmujące samochody twierdzą, że PRI jest przereklamowany, ale może być przydatny jako uzupełnienie paszportu i prawa jazdy. Dobrym pomysłem jest, aby jechać samochodem w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polsce, Rumunii, Słowenii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech – krajach, w których posiadanie pozwolenia jest technicznie wymagane. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prawdopodobnie nigdy nie zostaniesz poproszony o pokazanie tego – ale zezwolenie jest koniecznością, jeśli w końcu będziesz miał do czynienia z policją. To powiedziawszy, nigdy nie zostałam poproszona o pokazanie jednego.

Minimalne i maksymalne limity wieku do wynajęcia samochodu różnią się w zależności od kraju, rodzaju samochodu i firmy do przewozu osób. Młodsi najemcy mogą utknąć w martwym punkcie, ponosząc dodatkowe koszty, takie jak konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub zapłacenia dopłaty w wysokości 15-40 dolarów za dzień (na szczęście zazwyczaj obowiązują maksymalne limity dopłat). Wiele firm nie wynajmie samochodu osobie poniżej 21 roku życia (z pewnymi wyjątkami, w zależności od kraju i typu samochodu), ale osoby, które ukończyły 25 lat, nie powinny mieć problemu.

dlugoterminowy-wynajem-aut-podroz

Kierowcy powyżej 70 roku życia mogą mieć problemy z wynajmem w Czechach, Wielkiej Brytanii, Grecji, Irlandii Północnej, Polsce, Słowacji, Słowenii i Turcji; kierowcy powyżej 80 roku życia mogą mieć problemy w Danii. Jeśli masz ponad 69 lat, możesz zostać zobowiązany do zapłaty dodatkowej opłaty za wynajem samochodu w Republice Irlandii, gdzie oficjalna granica wieku wynosi 75 lat (choć niektóre wypożyczalnie wynajmą samochód w wieku 76-79 lat, jeśli dostarczą one obszerne dowody na dobry stan zdrowia i bezpieczną jazdę). Jeśli uważasz, że jesteś zbyt młody lub zbyt stary, zajrzyj do leasingu, który ma mniej rygorystyczne ograniczenia wiekowe.

Granice wiekowe a wynajem samochodów na lotnisku

Twój samochód jest dostarczany wraz z dokumentami, którymi musisz jeździć w dowolnym miejscu w Europie (zawsze sprawdzaj przy rezerwacji). Jeśli jednak wybierasz się do kraju położonego w dalekowschodniej lub południowo-wschodniej Europie – szczególnie takiego, który ma zamknięte granice (np. Chorwacja, Bośnia i Hercegowina lub Czarnogóra) – być może będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty za sam wynajem i/lub dodatkowe ubezpieczenie. Przy rezerwacji należy z góry podać plany podróży wypożyczalni. Niektóre firmy mogą mieć ograniczenia dotyczące wycieczek w kierunku wschodnim ze względu na częstsze przypadki kradzieży samochodów (na przykład, można korzystać tylko z tańszych samochodów i być może trzeba będzie zapłacić dodatkowe opłaty ubezpieczeniowe). Enterprise Holdings – największa firma wynajmu samochodów na świecie

Przy przekraczaniu tych granic możesz zostać poproszony o okazanie dowodu ubezpieczenia (tzw. zielonej karty). Zapytaj swojego wynajmującego samochód, czy potrzebujesz innej dokumentacji do przekroczenia granicy na trasie podróży. Jest to zły pomysł, aby zabrać wynajmowany samochód gdziekolwiek, że jest to zabronione przez umowę, jak czyniąc to unieważnia wszelkie ubezpieczenie.

Jeśli chcesz jeździć na kontynencie, a także w Wielkiej Brytanii i/lub Irlandii, prawdopodobnie taniej jest wynająć osobne samochody, ze względu na wysokie koszty przejazdu promem lub pociągiem Eurotunnel. Niektóre firmy pozwalają na zabranie wynajmowanego samochodu z Wielkiej Brytanii na kontynent lub do Irlandii, ale bądźcie gotowi zapłacić wysokie dopłaty i dodatkowe opłaty za zjazd.
Artykuły pokrewne

Wskazówki dotyczące rezerwacji wynajętego samochodu
Ubezpieczenie samochodu i zwolnienie od odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wypadku (CDW)
Koszty wynajmu samochodów
Leasing samochodu w Europie (i inne alternatywne rozwiązania w zakresie wynajmu)

Zasoby dla maszynistów

Za pośrednictwem Michelin i Google Maps Niezawodne wyszukiwarki tras z szacowanym czasem jazdy i dystansem.
Brytyjskie Stowarzyszenie Samochodowe Wskazówki dotyczące jazdy i lokalne przepisy ruchu drogowego w poszczególnych krajach
Auto Europe Consolidator oferujący niedrogie stawki czynszu i dzierżawy
Google Maps, Tutaj WeGo, Navmii Aplikacje z kierunkami jazdy zakręt po zakręcie, które działają offline.
Odczekaj Informacje nawigacyjne i drogowe pochodzące z zatłoczonych źródeł, w tym najtańszy gaz w pobliżu.