Istnieje wiele procesów gwintowania, w tym: cięcie gwintów z kranem lub matrycą, frezowanie gwintów, jednopunktowe cięcie gwintów, walcowanie, walcowanie i formowanie na zimno oraz szlifowanie gwintów. Kurek służy do cięcia gwintu wewnętrznego na wewnętrznej powierzchni nawierconego otworu, podczas gdy matryca na wstępnie uformowany pręt cylindryczny nacina gwint zewnętrzny.

Najczęściej wykonywane naprawy blacharskie

Szlifowanie odbywa się metodą ścierną. Szlifierka jest obrabiarką służącą do wykonywania bardzo drobnych wykończeń, bardzo lekkich cięć lub bardzo precyzyjnych form przy użyciu ściernicy tarczowej jako urządzenia tnącego. Koło to może składać się z różnych rozmiarów i rodzajów kamieni, diamentów lub materiałów nieorganicznych. Najprostszą szlifierką jest szlifierka stołowa lub ręczna szlifierka kątowa do odgratowywania części lub cięcia metalu za pomocą zamka błyskawicznego. Rozmiar i złożoność szlifierek wzrosła wraz z postępem czasowym i technologicznym. Od dawnych czasów ręcznej szlifierki narzędziowej do ostrzenia w hali produkcyjnej, po dzisiejszą głowicę CNC 30000 RPM do samozaładowczej produkcji turbin strumieniowych, procesy szlifowania są bardzo zróżnicowane.

Warsztat lakierniczy zaprasza w Białystok

Czy możesz samodzielnie naprawić auto

Rozdrabniacze muszą być bardzo sztywnymi maszynami, aby uzyskać wymagane wykończenie. Niektóre szlifierki służą nawet do produkcji wag szklanych do pozycjonowania osi CNC. Powszechną zasadą jest, że maszyny używane do produkcji wag są 10 razy dokładniejsze niż maszyny, dla których produkowane są części. W przeszłości szlifierki były używane do obróbki wykańczającej tylko z powodu ograniczeń narzędziowych. Nowoczesne materiały ściernic oraz stosowanie przemysłowych diamentów lub innych chemicznych powłok (azotek boru sześciennego) na formach ściernic pozwoliło szlifierkom osiągnąć znakomite wyniki w środowisku produkcyjnym, a nie zostać przeniesionym na tył sklepu.

Nowoczesna technologia obejmuje zaawansowane operacje szlifowania, w tym sterowanie CNC, wysoką szybkość usuwania materiału z dużą precyzją, dzięki czemu doskonale nadaje się do zastosowań w przemyśle lotniczym i produkcji wielkoseryjnej elementów precyzyjnych. Fileing jest kombinacją szlifowania i cięcia piłowego za pomocą pilnika. Przed opracowaniem nowoczesnych urządzeń do obróbki skrawaniem dostarczała stosunkowo dokładnych środków do produkcji drobnych detali, zwłaszcza tych o płaskich powierzchniach. Umiejętne użycie pilnika pozwalało maszynowi na pracę z dokładnymi tolerancjami i było znakiem rozpoznawczym statku. Pliki mogą różnić się kształtem, grubością i zębami, pojedynczym lub podwójnym cięciem w zależności od zastosowania, do którego mają być używane.